Lenovo USA Lenovo ThinkPad USB-C Dock Gen 2 (40AS0090US) Review
Lenovo USA Lenovo ThinkPad USB-C Dock Gen 2 (40AS0090US)
$114.99 in stock
Free shipping
Amazon.com
as of May 11, 2026 14:49
Features
- Ports: 3x USB 3.1, 2x USB 2.0, 1x Combo Audio Jack, 1x Gigabit Ethernet.
- Video Ports: 1x HDMI, 2x DisplayPort.
- Max Number of External Monitors: 3. (Dock has the ability to support DisplayPort 1.4 and HDMI 2.0 for max 1 x 4K at 60Hz, but the real video output would depend on the system's output).
- What’s included: ThinkPad USB-C Dock Gen 2; 90W AC Power adapter; Power cord; USB-C Cable.